ICE - In Case of Emergency

Vid olycksfall vill räddningspersonalen snabbt få tag i den skadades anhöriga. Lägg in nummer till anhöriga i din mobil under den internationella beteckningen ICE - In case of Emergency.

 

 
Genom att lägga in förkortningen ICE, In Case of Emergency, i mobiltelefonens adressbok, följt av namn och telefonnummer till en anhörig, kan räddningspersonalen enkelt få information om vem som ska kontaktas.
  
I dag har väldigt många människor en mobiltelefon och de flesta har den påslagen en stor del av tiden. Med ICE slipper räddningspersonal bläddra i adresslistor för att försöka gissa sig fram till vem som är anhörig. Någon har kanske lagt in "mamma", men det betyder inte att personen vill att vi ska ringa "mamma" i en akut situation. Med ICE vet räddningspersonalen direkt vem de ska kontakta. 

Underlättar för många parter


Med ICE-kontakter i din mobil kan räddningspersonalen snabbt få tag i rätt person och har de tur kanske den personen har information som kan vara av stor vikt för sjukvårdarna i deras arbete, till exempel uppgifter om den skadades blodgrupp eller eventuella allergier eller sjukdomar.
 
För anhöriga är det också en stor fördel. Människor återhämtar sig snabbare från de psykologiska påfrestningar det innebär att ha en anhörig som drabbats av en olycka om de underrättas tidigt.

Enligt webbsidan icecontact.com tar det i snitt nästan sex timmar för familjemedlemmar att bli kontaktade vid ett olycksfall. Det är lång tid för att vänta på beskedet att en närstående är allvarligt skadad. 

Internationell standard

ICE är på god väg att bli en internationell standard, så att privatpersoner och räddningspersonal världen över vet hur de ska lägga in respektive söka information i mobilen. I vissa länder har myndigheterna varit i kontakt med flera mobiltelefonföretag och hoppas att de ska bygga in ICE som standardval i kommande mobiltelefonmodeller.

Publicerad: 2011-02-28


Mer information:

SOS 112-kort

Klipp ut och ha i plånboken. (Klicka för att ladda ner PDF och klipp ut).

Ladda ner PDF med plånbokskort med telefonnummer till SOS Alarm 112
Stöd vid kris

När en kris inträffar är det kommunens ansvar att sätta ihop en POSOM-grupp (psykiskt och socialt omhändertagande) som med kort varsel kan rycka in för att stödja invånarna.

Posom
Kan du första hjälpen?Första hjälpen låda
Tyck till Tyck till