5000 benbrott kan undvikas
Trots att svenskar hör till dem som oftast bryter benen, får färre patienter förebyggande behandling än i de flesta andra länder, visar en ny rapport.
Varje timme bryter 11 svenskar ett ben. Över 100 000 allvarliga frakturer uppstår varje år i Sverige, och antalet väntas öka med 29 procent till 2025.
En rapport gjord av en grupp internationella forskare avslöjar att det finns stora hål i den svenska förebyggande vården av människor som lider av benskörhet.
– Detta ser inte alls bra ut. Det är ett nationellt problem. Vi har en av världens högsta risker men en behandling som är avsevärt sämre än i Spanien. Av de länder vi jämfört ligger Sverige sist, säger Oskar Ström, doktorand vid Karolinska institutet som är en av författarna till rapporten.
I takt med den stigande medelåldern spås både antalet frakturer och kostnaderna för att behandla dessa öka. Redan är vårdkostnaderna större än för stroke, migrän, MS och Parkinson tillsammans.
Det är framför allt kvinnor, från övre medelåldern och uppåt, som drabbas av allvarliga brott på höftben, kotor och bäcken. Men över 70 procent av alla kvinnor med benskörhet får inte den behandling de ska ha, visar rapporten.
Karl Michaëlsson är professor vid Uppsala universitet och överläkare i ortopedi.
– Avgjort finns det en ganska omfattande underbehandling av benskörhet. Det finns mycket att göra. Men det löser inte hela problemet eftersom åtta av tio patienter som drabbas av frakturer inte lider av benskörhet och inte är lämpade för sådana läkemedel, säger han.
– Jag argumenterar för att den enskilt viktigaste åtgärden är att förbättra balansen för att minska antalet fall. Här finns flera viktiga insatser, från fysisk träning där tai chi visat sig vara bra, till att få hjälp av läkare med att ta bort mediciner som påverkar blodtrycket och kan ge yrsel.
Källa: Svenska dagbladet
Publicerad: 2012-01-25