Tips och råd när du bygger och reparerar ditt hus! I dag är det populärt att fixa hemma, vilket också innebär att skadorna ökar. Men det finns saker du kan göra för att öka din säkerhet.
Fixa hemma
Du kanske aldrig har tänkt på det - men det är i och kring hemmet som de flesta skadar sig. Fall från stege, splitter i ögonen, verktyg eller elektrisk ström är bara några exempel på vad som kan orsaka skador när man fixar hemma.
Antalet hemmafixarna har blivit fler. De senaste årens TV-program och reportage om heminredning har inspirerat många att göra om sina hem och trädgårdar. Men då antalet hemmafixare ökar - ökar även skadorna.
Så många som 24 000 skadar sig varje år av gör-det-självarbete i hemmet. Med detta menas till exempel reparationer, underhåll och byggnationer som man gör på sin fritid. De flesta som skadar sig är män i medelåldern.
Ytterligare 5 800 personer skadar sig varje år då de utför trädgårdsarbete. Underskatta alltså inte riskerna i hemmet då du ska fixa hemma!
Ta det lugnt med stegen!
Många olyckor sker när man ska upp och klättra. Ofta är det fråga om fall från högre höjder än en meter.
I första hand faller hemmafixare från stegar men man faller även från tak, byggnadsställningar, pallar, stolar och bänkar. Även i trädgården är fall från tak och stegar en vanlig orsak till skador.
Se till att använda en kontrollerad stege som du ställer upp med 75 graders lutning. Byt även glidskydd om det är slitna.
Stege eller inte stege?
Även om du har en stege är det inte säkert att det är den som ska användas. Det är till exempel inte lämpligt att använda stegen om:
- Du ska hantera något med båda händerna (som större borrmaskin eller bultpistol).
- Du ska göra något som kräver att du tar i med kraft.
- Du ska hantera något som är tungt eller stort.
- Du ska göra något som tar lång tid.
- Underlaget är sådant att du inte kan ställa upp stegen säkert. Exempelvis kan golv i våtutrymmen luta och marken utomhus kan ha nivåskillnader eller ojämnheter.
/G%c3%b6r-det-sj%c3%a4lvarbete.jpg)
Använd endast certifierade stegar. Ställ upp stegen med 75 graders lutning, byt glidskydd om det är slitna, förankra stegen i sidled och använd inte stegen om det inte kan göras säkert! (Foto: iStockphoto).
Slarva inte med förberedelserna
Var noggrann med att följa säkerhetsråden vid hantering av verktyg och material. Då man köper verktyg medföljer alltid säkerhetsföreskrifter. Läs noggrant igenom dessa innan du sätter igång. Använd inte verktyg som du känner att du inte behärskar.
Många skadar sig på material som brädor, plank, regelvirke, plåtskivor, glasskivor och spik. Splitter i ögonen en vanlig skada som kan få mycket allvarliga konsekvenser. Använd därför skyddskläder och skyddsglasögon för att undvika skador.
Var särskilt försiktig när du arbetar på tak, använd fallskyddssele.
Verktyg och skador
Olika typer sågverktyg står för nästan en tredjedel av skadorna. Vinkelslipar leder till nästan lika många skador som sågar. Knivar, yxor och vedklyvar är också involverade i många skador.
Män skadar sig oftare än kvinnor på och av olika typer av verktyg.
Uppdaterad: 2013-05-14
Publicerad:
2011-03-08
Skribent: Maria Nilsson
Innehållsansvarig: Redaktionen
Kommentera och diskutera gärna innehållet på sidan! Det som skrivs här blir allmän handling. Visa respekt och håll en god ton. Vi censurerar eller raderar ingenting med undantag för:
• Inlägg som bryter mot svensk lag
• Inlägg som vi anser vara stötande
• Inlägg som vi anser vara spam (när samma inlägg återkommer ofta från samma användare)
• Inlägg som vi anser är skrivna i syfte att marknadsföra produkter eller tjänster