Den här filmen riktar sig till dig som har gasol i din husbil eller husvagn. Tänk på att det inte längre är obligatoriskt med gasolkontroll när du besiktigar ditt fordon. Det är upp till dig att ta ansvar att din gasolinstallation är tät och säker. Många besiktningsanläggningar erbjuder täthetsprovning.
Gasol i husvagnar och husbilar
Läckagekontroll
Ta för vana att kontrollera tätheten i din gasolanläggning med läckindikator varje gång du byter behållare eller minst en gång om året. Vid behov kan du få hjälp med läckageprovning genom någon husvagnsklubb eller husvagnsförsäljare.
Vid kontrollbesiktning hos besiktningsanläggningar finns möjlighet att få gasolanläggningens täthet kontrollerad. Där kan du också få närmare upplysningar om läckagekontroll och installationen.
Bensinstationer och färjor
Det är förbjudet att medföra öppen eld på bensinstationer och färjor. Släck därför alla gasolapparater innan du tankar bilen eller kör ombord på en färja. Glöm inte att även släcka gasen i kylskåpet. Stäng gasolanläggningens huvudventil innan du kör ombord på en bilfärja.
Brandsläckare
Ha alltid pulversläckare som uppfyller svensk standard SS EN 3-7 i husvagnen. Storleken bör vara minst två kilo med lägst effektivitetsklass 13 A–70 BC, gärna högre. I större husvagnar bör släckaren vara större än två kilo. Kontrollera vad som gäller med ditt försäkringsbolag.
Publicerad:
2010-10-06
Skribent: Marcus Årskog
Innehållsansvarig: Redaktionen
Kommentera och diskutera gärna innehållet på sidan! Det som skrivs här blir allmän handling. Visa respekt och håll en god ton. Vi censurerar eller raderar ingenting med undantag för:
• Inlägg som bryter mot svensk lag
• Inlägg som vi anser vara stötande
• Inlägg som vi anser vara spam (när samma inlägg återkommer ofta från samma användare)
• Inlägg som vi anser är skrivna i syfte att marknadsföra produkter eller tjänster